//
Следи нѐ
To Top

Вечера од соништата на „камениот ресторан“ во Занзибар

Ресторан што зависи од плимата и осеката е место кое треба да се посети од страна на сите оние кои се подготвуваат на оваа далечна дестинација.

Сместен е на осум метри висока крпа и од сите страни опкружен со Индискиот океан кој за време на плимата се искачува дури пет метри, ресторанот Рок кој беше отворен пред три години нуди одлична хрна, но и уникатно искуство и фантастичен поглед на океанот.

реклама

За време на висока плима до ресторанот невозможно е да се дојде пеш, затоа што лоциран е на осамена карпа во океанот. Единствено може да се дојде со пливање или ако е осека со пешачење. Со оглед на тоа дека гостите се задржуваат најчесто до доцните вечерни часови, кога повторно почнува плима, вработените ги пренесува со брод до брегот.

2899379-the-rock-zanzibar

Ресторанот, потсетува на мешавина на колиба и бунгалови, изграден од локални материјали, најмногу дрва, а има и преубава тераса со вкупно 45 места.

Сопственик кој доби идеа за отворање на овој уникатен објект е локален рибар, кој на гостите секој ден им подготвува храна фатени неколку метри од кујната. Риби, октопод, разни школки, ракови се секојдно на мени и со нив може да се комбинира голем избор на вина за комплетно уживање.

The-Rock-Restaurant-Zanzibar-Tanzania-Michamvi-Beach-Africa-Untapped-Cities-19[1]

Во секој случај, ако патот ве однесе некаде во Занзибар, немојте да ја пропуштите можноста да го посетите ресторанот Рок.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: