Следи нѐ
To Top

Општина Аеродром: Почнува фестивалот „Гола месечина“

Со претставата „Стјуардеси“ од Марк Камолети, а во режија на Синиша Евтимов вечер почнува вториот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“. 

Годинава фестивалот ќе се одржува до 30 јуни на фудбалското игралиште до детската градинка „Сонце“ во Реонски центар Аеродром. Граѓаните ќе можат бесплатно да погледнат девет театарски претстави, со почеток од 21 часот.

реклама

На програмата се претстави од Македонија, гостуваат Струмичкиот, Велешкиот и Прилепскиот театар. Ќе има две претстави од Драмскиот театар од Скопје и две претстави од Босна и Херцеговина, едната независна продукција од Сараево, а втората е театарот од Тузла.

Покрај средствата што ги издвои општина Аеродром од својот буџет, во реализацијата на овој проект се вклучени Министерството за култура и организаторот Театар Комедија.

Жирито кое ќе ги вреднува претставите е составено од професорот и писател Венко Андоновски, актерката Катерина Коцевска и режисерот Бојан Трифуновски. Фестивалот е од натпреварувачки карактер. Ќе се доделат четири награди, најдобра женска, најдобра машка улога, најдобра режија и Гран при. Сите ќе добијат по 500 евра.

Минатата година фестивалот го посетиле околу 15 илјади граѓани.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

 • И Џекс Џоунс на „Охрид колинг“

  Една од најактуелните хаус ѕвезди во моментов, новиот хитмејкер JAX JONES на OHRID CALLING 2018, вечерта на Илинден, нa 02 август,...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2015
 • Голема зумба забава овој викенд во „Миднајт“

  Немате план што да правите овој викенд? Ние ви предложуваме одлична забава и тоа „ЗУМБА“ забава, што ќе се случува овој...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2015
 • Ноќ на убавина, слава, гламур!

  „Story awards Party“ е едно од најзначајните случувања во светот на шоу-бизнисот кој секој пат успева да ја оправда својата репутација...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.