Поврзи се со нас

Популарно.мк

IT настан: Ден на социјалните медиуми на 26 јуни

Наука

IT настан: Ден на социјалните медиуми на 26 јуни

Колкава е моќта на социјалните медиуми во нашето секојдневие? Платформите како Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat, Periscope, направија револуција во начинот на кој комуницираме.

Дури и бизнисите го препознаваат големото значење на социјалните медиуми во комуникацијата со нивните клиенти и продажбата на нивните производи. Но, дали знаеме како најдобро да ги искористиме?

Сакајќи да придонесе кон афирмирање на употребата на социјалните медиуми, интернет заедница во Македонија на 26 јуни, по четврти пат ќе го одбележи Денот на социјалните медиуми (Social Media Day). Програмата оваа година вклучува 4 говорници – активни твитерџии, граѓански активисти и претприемачи, кои со присутните ќе ги споделат своите знаења и позитивни искуства од своите кампањи.

– „Денот на социјалните медиуми е настан на кој ја потенцираме улогата и значењето на социјалните медиуми и разменуваме знаења и искуства за поефикасно користење. Редовно комуницираме на интернет, ама секогаш е убаво да се собереме на едно физчко место сите „зависници“ од социјални медиуми, да се дружиме и да размениме лични искуства“ – вели Дарко Булдиоски од агенцијата Њу медиа, која четврта година по ред е организатор на настанот.

Како и изминатите години, главен партнер на настанот е ЏаБест. Покрај формалната програма организаторите најавуваат и неформална програма покрај отворен базен и голем број други изненадувања.

Денот на социјалните медиуми во Македонија ќе се одбележи на 26 јуни, 2015 со почеток во 20 часот, во Комплекс базен Ирина, во Припор, Скопје. Глобалниот Social Media Day се одбележува секоја година, на крајот на јуни, во сите поголеми градови. Програмата и сите останати детали поврзани со настанот ќе бидат објавени на блогот http://komunikacii.net

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...
Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.