//
Следи нѐ
To Top

Реката Соча во Словенија меѓу петте најубави во светот

Доколку реката Соча во Словенија не е најубавата река на светот, тогаш барем може да се вброи во првите пет.

Наречена „смарагдна убавица“, таа е меѓу ретките кои ја задржуваат зелената, па дури и сина боја долж целиот свој тек, долг 138 километри, заради што редовно е фотографирана од светски познатите фотографи.

реклама

Старото име за горниот тек на Соча било Шнита. Денешното корито на реката е резултат на големите геолошки промени што се случиле во последните 2.000 години.

Според  грчкиот историчар Страбон, во негово време тука течела реката Есонтиус, која минувала покрај Аквилеја (значи многу позападно) до вливот во Јадранско Море.

Од 585 година текот на Соча се поместува кон исток.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 23, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 23, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 23, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: