//
Следи нѐ
To Top

Ѕид од пластични кеси во Будимпешта

Пластичната шопинг кеса стана сеприсутен симбол за се она што е лошо во потрошувачката култура. Еднократен симбол, штетен по околината од неговото создавање до отстстранување.

За унгарскиот уметник, Ендре Коронцзиј, ова претставува можност да ги поврзе луѓето со природата. Инспириран со визија на пластичните кеси кои стануваат живи и дишат дел од природата, тој користи своја уметност за да го илустрира митскиот сон. Оваа уметничка инсталација крај паркот Плобутер е негово најново дело.

реклама

Користејќи повеќе од 250 пластични кеси во сина, бела и жолта боја, Коронцзиј направи „жив“ ѕид по должината на реката во Будимпешта. Инсталацијата е подигната е во мај и стоеше еден месец пред да биде отстранета.

Уметниког ја посетуваше оваа локација речиси секој ден, особено навечер, за да го фотографира ѕидот од пластичните кеси кои ја филтрираат сончевата светлина додека кесите попримаат различни форми на нежно ветре.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 28, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 28, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 28, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: