Поврзи се со нас

Популарно.мк

Невреме со дожд и грмежи во Гевгелија и Дојран

Актуелно

Невреме со дожд и грмежи во Гевгелија и Дојран

Интензивни врнежи од дожд проследени со силни грмежи ги зафатија попладнево југоисточните делови од Македонија.

Според податоците од мерните места што попладнево ги објави Управата за хидрометеролошки работи, за кратко време во Гевгелија наврнале 60 л/м2,а во Дојран 20л/м2.

Нестабилноста во овие делови, како што информира УХРМ, се уште трае и се очекува зголемување на количината на врнежи.

За утре се очекува променливо облачно време со сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд кои наместа ќе бидат проследени со ретки грмежи. Врнежите повеќе ќе бидат застапени во источните и јужните делови од земјава, а во крајниот југоисточен дел се очекува да наврнаат околу 10 литри на метар квадратен воден талог. Ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Од четврток следува период на стабилно суво и потопло време со слаб до умерен северен ветер.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.