Следи нѐ
To Top

Тест на издржливост: Колку „ајфони“ се потребни за да се запре куршум

Насловна фотографија: Принтскрин / ЈуТуб

Ниту еден друг мобилен телефон не бил толку подложен на тортура како „ајфон“.

реклама

Многумина испитувале дали може да издржи паѓање на бетон, во вода, оган… Сепак, сигурни податоци „за отпорност на муниција“ нема.

Верувале или не, момчињата кои објавуаат видео – снимки на Јутјуб под наслов EverythingApplePro имаат одговор и на прашањето колку „ајфони“ се потребни за да се запре куршум од пушка „AК-74“.

Во тестот се наредени модели од „ајфон 6+“ и за секој случај „samsung galaksi S6 – вкупно осум паметни телефони.

Тие не очекуваа куршумот да пробие повеќе од четири телефони, но првиот куршум беше запрен дури од петтиот телефон. Кога целеа кон центарот на уредот, за истиот испукан куршум од исто растојание сепак беше потребен еден телефон повеќе.

За да ви го спасат телефоните животот доколку некој пука во вашиот правец, во џебот морате да имате пет „ајфони“, порача авторот на снимката.

„Важноста“ на овој тест најдобро ја опиша еден корисник кој напиша дека ќе се обрати до компанијата „Епл“ со барање да го реши проблемот во „ios 9“ затоа што на него секогаш пукаат токму од пушката „Ak74“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Мобилни

 • Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера
  Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера

  Откако Huawei го објави импресивниот P20 Pro, телефоните со три камери на задниот панел ќе станат се попопуларни и ќе се...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2015
 • Сони може да се откаже од паметните телефони
  Сони може да се откаже од паметните телефони

  Пазарот на мобилни телефони преживува тешки времиња. Испораките се намалени дури и кај големи компании како Епл и Самсунг. Најтешка ситуацијата...

  Информативна Редакцијајуни 30, 2015
 • Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6
  Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6

  Компанијата Самсунг Електроникс го претстави својот најнов член на Галакси (Galaxy) семејството – паметниот телефон Самсунг Галакси Ј6 (Samsung Galaxy J6)....

  Информативна Редакцијајуни 30, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.