Следи нѐ
To Top

Од засладени пијалоци годишно умираат по 180 илјади луѓе

Од газирани и засладени пијалоци годишно во светот умираат 184 илјади луѓе, се наведува во првото детално истражување за влијанието на овие напитоци врз смртноста и здравствените компликации поврзани со дијабетес, кардиоваскуларни болести и рак меѓу оние кои ги конзумираат.

Како што се наведува, 133 илјади луѓе починале од дијабетес, кој бил последица од газирани напитоци.

реклама

Меѓу конзументите на засладени безалкохолни пијалоци забележани се 45 илјади случаи на кардиоваскуларни болести и 6.450 починати од рак.

Авторот на студијата Дарјуш Мозафаријан од Универзитетот во Масачусетс тврди дека исфрлањето од употреба на засладените и газирани напитоци, како и ладните чаеви, треба да биде „планетарен приоритет“.

Податоците се добиени со следење на навиките на 611.971 лице во периодот од 1980 до 2010 година во 51 земја во светот.

Меѓу младото население поголем е бројот на оние кои имаат некоја хронична болест, која е последица од конзумирање засладени газирани пијалоци.

Сокот од свежо цедено овошје не бил опфатен во истражувањето.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • На Месечината има погребан човек

  На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја посетиле: делови од летала и сонди, камери, ранци, па дури и голф-топче…...

  Информативна Редакцијајули 1, 2015
 • Јапонец ќе биде првиот турист на Месечината

  Јапонскиот милијардер и тајкун од областа на интернет продажбата, Јусаку Маезава (42) ќе биде првиот што туристички ќе ја посети Месечината....

  Информативна Редакцијајули 1, 2015
 • Трите одлики на секој успешен човек

  Кога ги гледате успешните луѓе околу вас, забележувате дека имаат многу заедничко. Сите успешни жени, на пример, блескаат од самодоверба. реклама

  Информативна Редакцијајули 1, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.