//
Следи нѐ
To Top

Од удар на гром се запалија неколку куќи во Кавадарци – повредени нема

Територијалната противпожарна единица од Кавадарци повеќе од четири часа интервенираше во гаснењето на пожарот предизвикан од удар на гром врз неколку објекти на улицата „Питу Гули“. 

– Се работи за две куќи лепенки во кои живеат неколку семејства. Од пламените јазици беа зафатени горните катови и покуќнината во нив, додека штети има и во долните катови. Среќа во несреќа е што нема повредени, изјави попладнево за МИА Блажо Милев, шеф на смена во Територијалната противпожарна единица во Кавадарци.

реклама

Во гаснењето учествувале тројца кавадаречки пожарникари на кои им се придружиле колеги од Неготино, како и работници од неколку кавадаречки претпријатија и граѓани. На располагање биле неколку противпожарни возила и цистерни.

Од локалната самоуправа Кавадарци најавија помош за семејствата кои претрпеа штети од пожарот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: