//
Следи нѐ
To Top

Заврши снимањето на филмот за деца „Потрага по загубеното богатство“

На падините на планината Китка и на неколку други локации од 26 јуни до денеска се снимаше авантуристичкиот филм за деца  „Потрага по загубеното богатство“ по сценарио и режија на Кузман Кузмановски, во продукција на Аурипигмент  од Скопје и Детскиот креативен центар „Тинтири-минтири“.

Главните улоги во филмот ги играат актерите Билјана Јовановска и Владо Дојчиновски и десет деца членови на „Тинтири-минтири“ од цела Македонија. Директор на фотографија е Кирил Шентевски.

реклама

Снимањето беше организирано во рамки на филмскот камп за деца во село Градовце, општина Зелениково, каде што децата имаа можност да стекнат основни знаења за снимањето филмови.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: