//
Следи нѐ
To Top

Грчките супермаркети очекуваат недостиг на храна од следната недела

Големите синџири на супермаркети и прехранбената индустрија во Грција изразија голема загриженост за снабдувањето на пазарот следната недела, јави дописникот на МИА од Атина.

Според претставници на прехранбената индустрија, проблеми ќе има со снадбеност најмногу на свежо месо, риба и млечни производи, затоа што побарувачката на пазарот во овие категории главно се покрива со увезена стока.

реклама

Бизнисите кои го користат месото како суровина, како што се производителите на колбаси и филети, веќе се соочуваат со недостиг, кој го попречува нормалното работење.

Во следните неколку дена, исто така, се очекува да се почувствува и недостиг на грчко месо, со оглед на тоа што индустриите со храна од животинско потекло предупредија дека имаат резерви само до утре. Иако домашната побарувачка е главно покриена со храна од животинско потекло произведено во Грција, 70 отсто од суровините се увезуваат. Залихите на задругите на островите, како што е Наксос, каде субвенциите за храна од животинско потекло се исплаќаат еднаш месечно, веќе се многу ниски бидејќи не беше можно да се направат нарачки за јули.

Покрај тоа, многу порано од што се очекуваше може да дојде и до недостиг на храна што не се расипува, како што се тестенини, ориз и грав, со оглед на зголемената побрувачка.

Во првите неколку дена по најавата на референдумот, прометот на супермаркетите порасна за 35 отсто.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: