fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Вонреден самит на ЕУ по грчкото „не“

Актуелно

Вонреден самит на ЕУ по грчкото „не“

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд за утре свикаа вонреден самит на ЕУ посветен на Грција.

Како што јавија грчките медиуми, официјален Берлин соопшти дека двајцата лидери се договориле оти одлуката на на грчкиот народ „мора да се почитува“.

Грчкото Министерство за внатрешни работи синоќа соопшти дека врз основа на 71,86 отсто преброени гласови, „не“ гласале 61,53 од граѓаните, додека позитивно се изјасниле 38,47 проценти од гласачите.
На референдумот гласале 61,32 проценти од Грците со право на глас.

– Грчкиот народ денеска одговори на вистинското прашање. Грција од утре ќе се врати на преговарачка маса, но овој пат со прашање за реконструкција на долгот. Нема лесни решенија, туку фер и остварливи решенија, доколку ги сакаат двете страни, изјави синоќа грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас синоќа по референдумот и телефонски разговарал со Оланд, но други детали не се соопштуваат.

Лидерот на најголемата опозициска партија Нова демократија Андонис Самарас по резултатите од референдумот поднесе оставка. Тој го повика заменикот претседател на партијата и поранешен спикер на грчкиот Парламент Евангелос Мимаракис привремено да ја води партијата.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.