//
Следи нѐ
To Top

ФОТОГАЛЕРИЈА: Принцот Џорџ „главна ѕвезда“ на крштевката на принцезата Шарлот

Вчерашната крштевка на принцезата Шарлот денеска е главна тема на британски медиуми, кои настанот го оценуваат како „голем медиумски спектакл“.

Крштевката на малата принцеза Шарлот се одржа во црвката „Св. Марија Магдалена“ на кралскиот имот во Сандригам.

реклама

Покрај членовите на кралското семејството, на крштевката присуствуваа и кумовите, братучедот на Кејт, Адам Мидлтон и братучедата на Вилијам, Лора Фелоу. За жал, чичкото, принцот Хари не присуствуваше на прославата, бидејќи беше во посета на Африка.

Christening+Princess+Charlotte+Cambridge+MVx7WJUOQFAx[1]

Иако крштевката беша приватна, околу црквата се собраа неколку илјади граѓани, новинари и фотографи за да ја видат принцезата.

Британските медиуми пишуваат дека иако се очекуваше принцезата Шарлот да биде главна ѕвезда на настанот, вниманието на фотографите го привлече миленикот на јавноста, нејзиниот брат, принцот Џорџ.

Во еден момент Џорџ сам се упати кон црквата, но родителите сепак го „спречија“. И додека Кејт и Вилијам кратко разговараа со толпата народ, ѕвездата Џорџ „реши“ да им позира на фотографите.

princess-charlotte-prince-george-christening_1600x1116[1]

Принцезата Шарлот беше облечена во реплика на фустан од тантела и сатен што во 1841 година бил сошиен за најстарата ќерка на кралицата Викторија, а за репликата се погрижи кралската кројачка Анџела Кели.

Ова е првпат јавноста да ја види Шарлот по излегувањето од болница.

Во истата црква е крстена и мајката на Вилијам, принцезата Диана, а се работи за храм каде кралското семејство традиционално се собира за Божик.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Настани

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: