fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Прилеп подготвен за овогодинешното издание на „Пивофест“

МК Сцена

Прилеп подготвен за овогодинешното издание на „Пивофест“

Прилеп ја одбројува последната недела до почетокот на 13-ттото издание на најголемата и најмасовна манифестација во земјава – Фестивалот на пивото и скарата ,,Пивофест,,.

На денешната прес-конференција градоначалникот Марјан Ристески заедно со претставниците од пиварите кои се составен дел од фестивалот, ги објаснија сите детали околу организацијата на ,,Пивофестот,, и ги поканија гостите на добра забава.

Ристески го потенцира дружењето меѓу домаќините и очекуваните над 350.000 гости, економскиот бенефит на градот и регионот, а вети максимална безбедност и прифаќање на сите оние кои во најавените 4 дена ќе бидат гости во Прилеп, а на кои на располагање им се околу 20.000 паркинг места:

– „И на овој Пивофест ќе имаме многу испиено пиво, многу изедена скара и одлична забава. Пивофестот не е само обичен фестивал туку голема туристичка атрација на градот и на Република Македонија. Очекуваме од 350.000 до 400.000 гости колку што стандардно го посетуваат фестивалот. На Пивофест има 3 во едно, а тоа се: преку 40 видови пиво, квалитетната скара и добрата забава во текот на сите 4 дена“.

Од здружението на граѓани ЦГИ – Прилеп посочија дека на 20.000 метри квадратни ќе бидат поставени 30-тина штандови. Хотелските капацитети и приватното сместување се скоро исполнети, а место се бара и во околните градови. Поради добрата услуга ќе биде продолжено и работното време на сите трговски и угостителски објекти во градот.

Инаку на прес-конференцијата од страна на пиварите беше потенцирано дека годинашниот ,,Пивофест,, ќе биде во знакот на многуте изненадувања.

Како и минатата година така и оваа, сите кои сакаат да патуваат со воз ќе можат да го посетат Пивофест 2015 во Прилеп бесплатно со возовите на Македонски Железници. Фестивалот на пивото ќе се одржи од 16-ти до 19-ти јули.

На здравје Прилеп!

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.