//
Следи нѐ
To Top

ФОТО: Оваа фотографија пренесува силна порака – „Додека има светлина, има и надеж“

Фотографија на филипинско дете кое на улица го користи светлото што доаѓа од ресторан на „Мекдоналдс“ за да напише домашната задача, објавена во британскиот весник „Дејли Мејл“, предизвика големо вниманието во светските медиуми и своевиден глобален интернет блог со сентиментална порака дека „додека има светлина, има и надеж’’.

Главната личност на фотографијата е деветгодишниот Даниел, ученик во основно училиште во Мандауе сити, на филипинскиот остров Цебу. По појавата на неговата фотографија на социјалните мрежи во пет дена имаше над 6.000 споделувања.

реклама

Многумина што притиснаа „лајк’’ се согласија реченицата „додека има светлина, има и надеж“ да стане мото и мотив за поголема поддршка на сиромашните, но очигледно умни и трудољубиви деца.

Вредниот Даниел, кого мајка му пред новинарите го опиша како мило и умно дете, најеројатно еден ден ќе стане полицаец. Барем тоа му се сегашните планови, а сингапурскиот „Стрејт Тајмс“, кој и денеска пишува за момчето што на улица ја пишува домашната, соопштува дека десетици Сингапурци се јавиле во нивната редакција со понуди тие да бидат спонзори на школувањето и домувањето на Даниел.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 10, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 10, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 10, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: