//
Следи нѐ
To Top

НАСА: Прва целосна фотографија на Земјата по 43 години

По повеќе од четири децении, Американската вселенска агенција (НАСА) објави прва целосна фотографија од Земјата.

Глетката на сината планета ја овековечил сателитот ДСЦОВР (Deep space climate observatory), од оддалеченост од 1,6 милиони километри, со помош на ЦЦД камера и телескоп ЕПИЦ (Earth Polychromatic Imaging Camera).

реклама

Фотографијата го прикажува целосното подрачје на копнените и морски површини на нашата планета.

2015_earth[1]

Од 1972 година, и фотографиите кои ги сними вселенскиот брод Аполо, НАСА објавуваше само делумни снимки од Земјата, направени од пократки растојанија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: