Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НАСА: Прва целосна фотографија на Земјата по 43 години

Актуелно

НАСА: Прва целосна фотографија на Земјата по 43 години

По повеќе од четири децении, Американската вселенска агенција (НАСА) објави прва целосна фотографија од Земјата.

Глетката на сината планета ја овековечил сателитот ДСЦОВР (Deep space climate observatory), од оддалеченост од 1,6 милиони километри, со помош на ЦЦД камера и телескоп ЕПИЦ (Earth Polychromatic Imaging Camera).

Фотографијата го прикажува целосното подрачје на копнените и морски површини на нашата планета.

2015_earth[1]

Од 1972 година, и фотографиите кои ги сними вселенскиот брод Аполо, НАСА објавуваше само делумни снимки од Земјата, направени од пократки растојанија.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.