fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Наредната недела уште потопло со температури над 40 степени!

Актуелно

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Наредната недела уште потопло со температури над 40 степени!

Уште потопло време со температури и над 40 степени Целзиусови, најавува за наредната недела Управата за хидрометеоролошки работи. 

– Македонија од понеделник ќе биде под влијание на уште потопла и сува воздушна маса од југ, што ќе предизвика натамошен пораст на дневните температури, кои во поголем дел од земјава ќе бидат над 35 степени. Особено топло се очекува кон средината на неделата, кога долж Повардарието и во југоисточниот дел дневните температури ќе бидат над 40 степени, соопшти УХМР.

По денешните максимални 38 степени и УВ индекс 9, синоптичарите и за деновите од викендот прогнозираат слично време, но со можност за локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи во западните предели на Македонија.

Од понеделник, пак, се очекува пораст на температурите и над 40 степени.

Тропското време, според биометеоролошката прогноза, може да предизвика здравствени проблеми кај луѓето.

Во попладневните часови се очекува честа појава на главоболка, болки во колената, на грбот и вратни боли. Во вечерните часови можна е појава на општа слабост, а кај некои пак ќе се појави и чувство на тежина во главата. Во ноќните часови болките кои се од ревматски карактер, но и оние кои се од артритични промени ќе се подолготрајни.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.