//
Следи нѐ
To Top

Девојче од Англија попаметно од Ајншајн и Хокинг

Девојчето Никол Бар, која живее во една ромска заедница во Есекс, има повисок коефициент на интелигенција од најпаметните луѓе во денешницата.

Дванаесетгодишната Никол на тестот по интелигенција постигна резултати од неверојатни 162 поени и преку ноќ стана главна ѕвезда во Велика Британија.

реклама

Нејзиниот висок коефициент на интелигенција ја вклучува во групата од само еден отсто најпаметните луѓе на планетата, според стандардните тестирања што ги спроведува Менса.

Родителите на малата Никол биле изненадени со резултатот кој го постигна нивната ќерка.

– Отсекогаш беше препаметна и многу вредно девојче. Секој ден останува на дополнителна настава во училиштето, а сонува да биде лекар, рече гордата мајка Доли Бакленд (34).

Приказната за малата генијалка Никол се прошири низ цела ромска заедница и на социјалните мрежи.

Просечен коефициент на интелигенција кај возрасна личност е 100, а секое лице кое има IQ повеќе од 140 се смета за гениј. Научникот, Стивен Хокинг има IQ 160, колку што имал и познатиот Алберт Ајнштајн.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 6, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 6, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 6, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: