//
Следи нѐ
To Top

ВИДЕО: Има само 16 години, игра видео игри и стана милионер

Сумал Хасан Суад доаѓа од Пакистан. Тој има 16 година, ужива во видео игри и стана милионер. Како? Играјќи видео игри.

Имено, Сумал е член на екипата „Евил Гениус“, која на неодамна одржаниот меѓународен натпревар во видео игри го освои првото место и награда од 6,63 милиони долари.

реклама

Од вкупниот сума на Сумаил му припаднале 1,6 милиони долари, што е сосема добар „џепарлак“ за еден средношколец.

Изминатиов викенд најсилните „гејмерски“ екипи од целиот свет ги одмериија силите на натпреварот, а во финалето се најдоа „Евил Гениус“ и кинескиот тим ЦДЕЦ.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: