//
Следи нѐ
To Top

Нова инвестиција во Крушево – отворена етно гостилницата „Крушевска одаја“

Највисокиот град на Балканот, Крушево, од секогаш се гордее со историјата што ја носи на свои плеќи. Но деновиве, може да се пофали и со простор во кој што се спојуваат македонската традиција и влашката култура.

„Крушевска одаја“ е етно гостилница на познатото Гумење. На менито традиционални рецепти дополнети со ексклузивни специјалитети како крушевска пита, питулици со лук, крушевската сабја и познатиот крушевски колбас.

реклама

Новоотворениот објект располага со 120 места и се наоѓа зад спомен куќата на Тоше Проески. Идеален е за семејни ручеци и вечери но и за поголеми фамилијарни прослави. Атмосферата секој викенд е збогатена и со музичка програма. На репертоарот скоро секогаш се наоѓаат легендарни македонски песни и певливи македонски рефрени.

Веќе на 16 август, со почеток во 20.00 часот, во овој традиционален амбиент на „Крушевска одаја“, локалците но и сите случајни или намерни туристи во овој македонски планински бисер, ќе можат да уживаат во песните на една од најпопуларните македонски пејачки во моментов, Елена Велевска. Влезот е бесплатен задоволството непроценливо.

Крушево е синоним за храброст и истрајност, „Крушевска одаја“ пак манифест за добра храна! Вљубете се во Крушево…

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: