Следи нѐ
To Top

Нова инвестиција во Крушево – отворена етно гостилницата „Крушевска одаја“

Највисокиот град на Балканот, Крушево, од секогаш се гордее со историјата што ја носи на свои плеќи. Но деновиве, може да се пофали и со простор во кој што се спојуваат македонската традиција и влашката култура.

„Крушевска одаја“ е етно гостилница на познатото Гумење. На менито традиционални рецепти дополнети со ексклузивни специјалитети како крушевска пита, питулици со лук, крушевската сабја и познатиот крушевски колбас.

реклама

Новоотворениот објект располага со 120 места и се наоѓа зад спомен куќата на Тоше Проески. Идеален е за семејни ручеци и вечери но и за поголеми фамилијарни прослави. Атмосферата секој викенд е збогатена и со музичка програма. На репертоарот скоро секогаш се наоѓаат легендарни македонски песни и певливи македонски рефрени.

Веќе на 16 август, со почеток во 20.00 часот, во овој традиционален амбиент на „Крушевска одаја“, локалците но и сите случајни или намерни туристи во овој македонски планински бисер, ќе можат да уживаат во песните на една од најпопуларните македонски пејачки во моментов, Елена Велевска. Влезот е бесплатен задоволството непроценливо.

Крушево е синоним за храброст и истрајност, „Крушевска одаја“ пак манифест за добра храна! Вљубете се во Крушево…

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • На Месечината има погребан човек

  На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја посетиле: делови од летала и сонди, камери, ранци, па дури и голф-топче…...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
 • Јапонец ќе биде првиот турист на Месечината

  Јапонскиот милијардер и тајкун од областа на интернет продажбата, Јусаку Маезава (42) ќе биде првиот што туристички ќе ја посети Месечината....

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
 • Трите одлики на секој успешен човек

  Кога ги гледате успешните луѓе околу вас, забележувате дека имаат многу заедничко. Сите успешни жени, на пример, блескаат од самодоверба. реклама

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.