Поврзи се со нас

Популарно.мк

Виндоус 10 преземен од над 27 милиони корисници

Наука

Виндоус 10 преземен од над 27 милиони корисници

Најновиот оперативен систем на Мајкрософт Виндоус 10 се покажа како успешен чекор на компанијата и веќе е преземен од над 27 милиони корисници. 

Оваа бројка претставува 3,78 проценти од оперативните системи на пазарот за само две недели. За споредба, Виндоус 8 истата бројка ја достигна за шест месеци.

Виндоус 10 е оперативен систем дизајниран да работи на класичен компјутер, мобилни уреди, таблети и бројни други преносни уреди, а најголема предност е можноста за синхронизирање.

Новиот Мајкрософт оперативен систем е бесплатен во текот на првата година и е достапен за преземање од 29 јули. Верзијата за мобилни телефони ќе биде достапна во следните месеци.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.