fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ова се најголемите статуи низ светот

Занимливости

Ова се најголемите статуи низ светот

Иако на изградбата на овие статуи се потрошени години и милиони долари, трудот не бил вложен попусто како значајно историско и културно наследство – тие со векови посетителите ќе ги поттикнуваат на размислување и ќе претставуваат извор за нивно уживање.

Статуа на Слободата, Њујорк, САД, 93 метри висина.

Џиновската статуа на Буда, брдо По Каунг, Мјанмар, 116 метри висина.

Статуата на  32-годишниот Мао Цетунг, кинекса провинција Хунан, 32 метри.

Џиновската статуа на седечкиот Буда, Јангон, Мјанмар, 65 метри должина.

Мајката Татковина, Киев, Украина, 62 метри висина.

Десебал, последниот крал на Дакијци во близина на градот Орсов, Руманија, 40 метри висина.

Статуа на индискиот бог Муруганта во близина на Бато пештерата Селангор, Малезија, 42 метри висина.

Статуа на Христос Спасителот, Рио де Женеиро, Бразил, 31 метар висина.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.