//
Следи нѐ
To Top

Бесплатен јавен превоз за секој кој чита книга

Вториот по големина романски град Клуж Напока во Трансилванија е првиот во светот кој овозможи бесплатен градски превоз за сите патници кои читаат книга во автобус.

Иницијативата ја покрена младиот активист Виктор Мирон, со намера да ги поттикне луѓето да читаат повеќе книги додека се возат во автобус.

реклама

Иницијативата ја однел пред општинските власти минатата година, а таа е усвоена во јуни оваа година, кога неколку дена патниците со книги во рацете можеа бесплатно да се возат.

Мирон слична акција организираше и кон почетокот на годината, кога увидел дека луѓето добро реагираат на попусти, му предложил на градското собрание првата недела секој месец луѓето кои читаат книга, бесплатно да се возат со автобус.

Откако властите го прифатија концептот, веќе првиот ден на саемот на книгата над 1.200 луѓе патуваа бесплатно.

Мирон се залагаше и за други кампањи кои го промовираат читањето. Една од нив е проектот „bookface“, која подрзабира сите луѓе кои како профилни фотографии на Фејсбук имаат книги, да добиваат попуст во книжарниците.

Според истражувањата на романскиот Институт за социологија, 22 отсто од младите Романци воопшто не читаат, додека еден од петмина чита само една книга годишно.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 20, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 20, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 20, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: