//
Следи нѐ
To Top

„Јутарњи лист“: Токсични алги се шират низ плажите на Јадранско Море

Научниците од Центарот за истражување на море (ЦИМ) во Ровињ предупредуваат дека токсични алги се шират низ плажите од Истра до Добровник и оти се најопасни за децата, објави загрепскиот весник „Јутарњи лист“.

За токсичните алги од родот „остреопсис“ минатата недела објавија и италијанските медиуми, бидејќи се појавија на брегот на Италија, додека во Хрватска прво се појавија во акваторијата на Ровињ.

реклама

Иако алгите не се опасни по здравје, научниците ги предупредија граѓаните со симптоми слични на грип преку електронска пошта да се јават во ЦИМ Ровињ.

Центарот во Ровињ изработи мрежа од станици која обезбедува квалитетен мониторинг и на капачите им доставува информации за безбедните плажи.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: