//
Следи нѐ
To Top

Бора Бора – идеално место за меден месец

Во самото срце на Тихиот Океан е сместен осамен корален архипелаг, чија површина е поголема од Европа, а кој е идеална дестинација за меден месец. 

Овој рај на земјата има најубави песочни плажи со најубав бел песок и најтиркизна боја на море во светот, станува збор за едно од најексклузивните и најдобрите одмаралишта, Бора Бора.

реклама

Скриени мали заливи, преубави плажи и острови од соништата се карактеристиките на Бора Бора.

Островот има вулканско потекло и денес во неговото средиште се наоѓаат остатоци од тој некогашен масивен вулкан.

Први го населиле Полинезијците во 4. век, а по откривањето во 1777 година Џејмс Кук ги организира првите патувања на Европејците во овој дел од светот.

На островот денес живеат околу четири илјади жители, а тој е претворен во туристичка дестинација, која најмногу ја посетуваат американски, јапонски и германски туристи.

Островот е преполн со хотели, од кои тешко е да се издвои најубавиот, но еден особено се истакнува, Интерконтинентал Бора Бора Ресорт е сместен на преубавата песочна плажа со поглед на планината Отемана. Се состои од 80 луксузни вили на море, два ресторани, а има и црква за венчавки, која се наоѓа на море со стаклен под.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 24, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 24, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 24, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: