//
Следи нѐ
To Top

Две најлоши пози за спиење поради кои се будите многу изморени

Ако по 7 или 8 часа сон се чувствувате уморно и поспано и по спиењето ве боли глава и мускулите, време е за промени.

1. Спиење на стомак

реклама

Иако можеби ви се чини дека во оваа положба го истегнувате телото и го порамнувате грбот, спиењето на стомак всушност има спротивен ефект кој ќе го почувствувате наутро по станувањето од кревет.

Во оваа поза многу е тешко да ја задржите природната и опуштена положба на карлицата. Исто така, на овој начин создавате зголемен притисок на препоните и другите стомачни мускули, нозете и рацете, што го надразува нервниот систем на организмот и може да доведе до затегнување и болки во мускулите. Слично е и со положбата на главата која е поставена максимално на страна, со што тетивите се затегнати, нервите притиснати, што може да доведе до болки во вратот и неочекувани главоболки.

2. Положба на фетус

Иако се работи за положба на спиење во која многумина уживаат, обидете се да направите мали, но големи промени во спиењето и избегнувајте ја. Во положба на фетус карлицата е свиткана во форма на буквата C што никако не е природно.

Исто така, во оваа положба страдаат и вашите колена, кои ако долго се свиткани во иста положба ја влошуваат циркулацијата и предизвикуваат болки во зглобовите.

Исто така, оваа положба на спиење ја притиска дијафрагмата и со тоа го отежнува дишењето. Притисокот на градите може да предизвика тапа болка, а тој на лицето поттикнува стареење со привремени брчки. Оваа положба единствено е добра и корисна за бремени жени бидејќи се намалува притисокот на стомакот и го олеснува дишењето.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 26, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 26, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 26, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: