fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Две најлоши пози за спиење поради кои се будите многу изморени

Магазин

Две најлоши пози за спиење поради кои се будите многу изморени

Ако по 7 или 8 часа сон се чувствувате уморно и поспано и по спиењето ве боли глава и мускулите, време е за промени.

1. Спиење на стомак

Иако можеби ви се чини дека во оваа положба го истегнувате телото и го порамнувате грбот, спиењето на стомак всушност има спротивен ефект кој ќе го почувствувате наутро по станувањето од кревет.

Во оваа поза многу е тешко да ја задржите природната и опуштена положба на карлицата. Исто така, на овој начин создавате зголемен притисок на препоните и другите стомачни мускули, нозете и рацете, што го надразува нервниот систем на организмот и може да доведе до затегнување и болки во мускулите. Слично е и со положбата на главата која е поставена максимално на страна, со што тетивите се затегнати, нервите притиснати, што може да доведе до болки во вратот и неочекувани главоболки.

2. Положба на фетус

Иако се работи за положба на спиење во која многумина уживаат, обидете се да направите мали, но големи промени во спиењето и избегнувајте ја. Во положба на фетус карлицата е свиткана во форма на буквата C што никако не е природно.

Исто така, во оваа положба страдаат и вашите колена, кои ако долго се свиткани во иста положба ја влошуваат циркулацијата и предизвикуваат болки во зглобовите.

Исто така, оваа положба на спиење ја притиска дијафрагмата и со тоа го отежнува дишењето. Притисокот на градите може да предизвика тапа болка, а тој на лицето поттикнува стареење со привремени брчки. Оваа положба единствено е добра и корисна за бремени жени бидејќи се намалува притисокот на стомакот и го олеснува дишењето.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.