fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ГРУЕВСКИ ДАДЕ ДВА ГОЛА: Западен Балкан ја победи ЕУ на синоќешниот фудбалски натпревар

Видео

ГРУЕВСКИ ДАДЕ ДВА ГОЛА: Западен Балкан ја победи ЕУ на синоќешниот фудбалски натпревар

Западен Балкан го победи тимот на ЕУ со 4:2 на фудбалскиот натпревар кој синоќа се одигра во австрискиот главен град Виена. Премиерот Никола Груевски даде два, а асистираше при реализација на другите два гола.

За тимот на идните членки на ЕУ, покрај македонскиот премиер настапија и шефот на косовската дипломатија Хашим Тачи, министерот за надворешни работи на БиХ Игор Црнодак, неговиот колега од Црна Гора Игор Лукчиќ и претставници на Минитерството н за надворешни работи на Австрија.

Екипата на ЕУ беше предводена од премиерот на Словенија Миро Церар и шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц. Правдата на натпреварот ја делеа еврокомесарот Јоханес Хан и министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ.

Натпреварот се одигра во пресрет на Виенскиот самит на земјите од Западен Балкан 2015 чиј што покровител е токму Европската Унија, а започна како дел од Берлинската иницијатива за инклузија на Западниот Балкан во рамките на ЕУ.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.