//
Следи нѐ
To Top

Два земјотреса почувствувани синоќа во Охрид, Битола и Ресен

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, синоќа во 22 часот и 39 минути и во 22 часот и 41 минута, регистрира два земјотреси чии епицентри се наоѓаат во соседна Грција, околу 35 километри јужно од Битола.

Според досегашните макросеизмички податоци, овој земјотрес е почувствуван во Охрид, Битола и Ресен со интензитет од четири степени според Европската макро-сеизмичка скала–1998, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

реклама

IntensityMap[1]

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: