//
Следи нѐ
To Top

Летниот распуст заврши: Почнува учебната година за основците и средношколците

За околу 275.000 основци и средношколци од денеска почнува новата 2015/2016 година. Првпат во училишните клупи ќе седнат и околу 20.000 првачиња.

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми по повод отпочнувањето на учебната година ќе го посети Основното училиште „Пашко Васа“ во с. Групчин, општина Желино. 

реклама

Инаку, од вкупниот број ученици во земјата, околу 190.000 се основци и околу 85.000 средношколци.

Во Македонија има 105 средни и 337 основни училишта

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: