//
Следи нѐ
To Top

ЖРК Вардар победник на турнирот „Вардар 2015“

Со триумфот над Ростов 29:24, ракометарките на Вардар се победнички на турнирот организиран по повод првиот роденден на СЦ „Јане Сандански“.

Со триумфот вардарки го повторија успехот на машкиот тим кој исто така стигна до трофејот.

реклама

„Црвено-црните“ до победата дојдоа со подобра игра во финишот на средбата, откако првото полувреме заврши нерешено 14:14, а гостинките во еден момент имаа и водство со 12:9. Неизвесно и со израмнет резултат се влезе во последните десет минути кога беше скршен отпорот на противникот. Од 22:22, со серија од 4-0 Вардар резултатски се одлепи и ги реши дилемите околу победникот.

За освојувачот на трофејот организаторот обезбеди парична награда од 5.000 евра, второпласираниот Ростов освои 3.000 евра, а третопласираната Будуќност 1.000 евра.

Од 4-6 место се пласираа: Лајпциг, Савехоф и Подравка.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ракомет

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: