//
Следи нѐ
To Top

Доколку сте лоши по математика обвинете ја својата мајка

Ако сте меѓу тие кои од секогаш се мачеле со бројките, сега за тоа можете да ја обвините својата мајка.

Хормонот тироксин Т4 е најважен производ на штитната жлезда, а недостигот на тој хормон кај бремените може да биде причина детето да биде послабо по математика, покажа истражувањето спроведено во холандскиот Медицински центар.

реклама

Резултатите откриле дека децата на жени со ниско ниво на хормонот на штитната жлезда, во просек се за 60 отсто послаби во математиката, од деца чии мајки имале уредни нивоа на хормонот на штитната жлезда, се наведува во заклучоците на студијата објавена во списанието European Journal of Endocrinology.

Иако претходните истражувања веќе укажале на тоа дека пореметените нивоа на хормонот кај бремените може негативно да влијае на менталниот развој на детето, ова е прво истражување кое го открива влијанието кога се работи за совладување на училишниот материјал кај децата, пишува Дејли Меил.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 4, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 4, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 4, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: