//
Следи нѐ
To Top

Новак Ѓоковиќ официјално се запиша во Гинисовата книга на рекорди

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ официјално се запиша во Гинисовата книга на рекорди.

Освен што доминира со светскиот тенис, Ѓоковиќ држи и два рекорда.

реклама

Во најновото издание на Гинисовата книга на рекорди има голем број спортисти, а првиот светски рекет го држи рекордот со најмногу победи на Отвореното првенство на Австралија и најдолг финален натпревар на Гренд Слем турнирите во историјата на тенисот.

Ѓоковиќ досега го има освоено пет пати Аустралиан опен (2008, 2011, 2012, 2013, 2015), а во финалето на истиот турнир во Мелбурн во 2012 година го победи Шпанецот Рафаел Надал со 3:2 во сетови (5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5) по рекордни пет часа и 33 минути игра.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 5, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 5, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 5, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: