Следи нѐ
To Top

Новиот iPad на Apple е технички најсовршен од сите таблети кои постојат

Компанијата Епл на настанот во Сан Франциско претстави поголема верзија на својот iPad таблет компјутер.

Новиот таблет наречен АјПад Про има дисплеј од 12,9 инчи и резолуција од 5,6 милиони пиксели. Според експертите од компанијата новиот поголем екран е подобар за работа, играње на видео игри, како и за гледање на филмови.

реклама

Таблетот е со дебелина од само 6,9 милиметри. Новиот А9Х процесор работи дури 22 пати побрзо од првата верзија, додека графиката има за 360 пати подобри перформанси. Батеријата трае до 10 часа, а АјПад Про доаѓа со четири звучници и  специјално дизајнирана смарт тастатура.

– Иако АјПад минува низ тежок период, овој уред е далеку поуспешен од било кој друг таблет на пазарот и се уште претставува работа од над милијарда долари, изјави Геоф Блабер, од консултантската компанија Ци-Ци-Ес Инсајт.

Епл АјПад Про во продажба ќе се најде од ноември по цена од 799 долари за верзија со 32 ГБ и 949 долари за верзија со 128 ГБ. Новиот АјПад доби и Епл Пенсил, што ќе чини 99 долари и паметна тастатура што ќе чини 169 долари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијасептември 11, 2015
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијасептември 11, 2015
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијасептември 11, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.