//
Следи нѐ
To Top

Истражувања потврдија: Жените подобро памтат од мажите

Интересно е дека до 40-тата година мажите значително повеќе го губат памтењето отколку жените. Најнова студија објаснува дека тоа се должи на женските хормони, посебно екстрогенот, кои го штитат мозокот, спречувајќи висок крвен притисок и проблеми со срце. 

Истражувањето е спроведено на 1.246 испитаници на возраст меѓу 30 и 95 години, кои се избрани според возраста, полот и генот  кој предизвикува Алцхајмерова болест.

реклама

Според истражувањето, памтењето слабее веќе со навлегувањето во 30-тата година од животот, но тоа не исчезнува само од себе. Главна причина е амилоидот – протеин во мозокот, кој во еден момент го спречува неговото нормално функционирање.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: