//
Следи нѐ
To Top

Точкестото езеро во Канада едно од најнеобичните езера во светот

Одамна е познато дека во светот има секакви природни феномени, но дека може да се налета на езеро полно со точки, тоа, барем на огромен број луѓе, никогаш не би им паднало на памет!

Во близина на градот Осојос, во канадската покраина Британска Колумбија, сместено е Точкестото езеро, во кое се слеваат туристи од цел свет.

реклама

Својот, во најмала рака, необичен изглед ова езеро му го должи на високата концентрација на разновидни минерали, како што се магнезиум-сулфат, калциум, натриум-сулфат, сребро и титан.

Поголемиот дел од водата во лето испарува од езерото, па тогаш тоа добива точкест изглед што им го должи на куповите минерални соли, а од составот на минералите зависи и бојата на езерото, кое, на тој начин, може да биде жолто, зелено или бело.

Пред сто години во него се црпеле минерали за изработка на муниција, а тогаш од езерото било можно да се извлече и по еден тон сол дневно!

Староседелците (односно, Индијанците) езерото го сметале за свето место, а очигледно има нешто и во тоа верување, со оглед на фактот дека водата од езерото има голем лековит потенцијал, што Индијанците максимално го користеле. Според легендата, кога две завојувани индијански племиња би договориле примирје, своите ранети ги ставале во Точкестото езеро, верујувајќи дека тоа ќе ги излечи.

Точкестото езеро неодамна речиси и да заврши како спа-центар, но наследниците на староседелците успеале да ги наговорат сопствениците тоа да не го прават, туку езерото да им го продадат токму ним. На тој начин тие го зачувале од комерцијализација.

Денеска пристапот до езерото е оневозможен, така што не се дозволува потполно приближување до него. Сепак, ако патот некогаш Ве нананесе во Канада, немојте да очајувате, бидејќи погледот врз езерото од патот и натаму е фантастичен.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 16, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 16, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 16, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: