//
Следи нѐ
To Top

Еден од крадците на мајмунчето од Зоолошката во Скопје повторно фатен при разбојништво

Еден од осомничените  за кражбата на мајмунчето од Зоолошката градина во Скопје, фатен е при разбојништво во Кавадарци, потврди Анита Стојковска, портпарол на СВР Велес.

Полицајци од кавадаречката полиција на 12 септември околу 20:00 часот го лишиле од слобода 31-годишниот жител на Кавадарци поради основи на сомнение дека сторил кривично дело „разбојничка кражба“ .

реклама
​- Осомничениот С.Н. (31) , половина час пред неговото лишување од слобода, влегол во куќа лоцирана на улица „Шишка“ во населба Глишиќ-Кавадарци и во моментот кога одзел кутија со мобилен телефон, бил затекнат на лице место од сопственикот на куќата. Со цел да го задржи одземениот предмет, осомничениот извадил огнено оружје-пиштол и при излегување од куќата испукал еден куршум во воздух, по што побегнал, рече Стојковска.
По наредба на судија во претходна постапка извршен бил претрес во неговиот дом во Кавадарци, при што биле пронајдени повеќе предмети кои потекнувале од претходно извршени кривични дела.
– Осомничениот со кривичната пријава за сомнение за сторени кривични дела „разбојничка кражба“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ е изведен пред надлежен суд и на истиот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена, рече Стојковска.
Се работи на документирање и на други кривични дела од областа на имотните деликти за кои сега споменатото лице е осомничено, за што ќе следат дополнителни поднесоци.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: