//
Следи нѐ
To Top

МИТОТ Е СРУШЕН: Ако голтнеш мастика, нема да остане залепена во цревата

Додека сме биле деца, сме слушнале разни приказни за тоа што би можело да ни се случи ако голтнеме гума за џвакање. Од митот дека може да ни остане во стомакот до седум години, па се до митот дека може да имаме проблеми со цревата.

Екипата од Вандерполис се одлучи да истражи што всушност се случува во нашиот систем за варење кога ќе голтнеме гума за џвакање. И излегува дека нашиот систем за варење ја обработува како и секоја друга храна. Шеќерот или засладувачите веднаш се разложуваат додека останатите материи се варат па нашиот организам од нив ги зима хранливите материи, ако ги има, а остатокот го исфрлува од телото.

реклама

Гумата за џвакање не се задржува во нашето тело, само нејзината база т.е. ресинот, нешто побавно се вари, бидејќи нејзините материи се по отпорни. Лекарите проценуваат дека всушност на телото му требаат околу 48 часа таа мастика да ја исфрли од системот за варење.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 17, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 17, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 17, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: