fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Амазон го претстави таблетот „Фајр“ со цена од 68 евра

Мобилни

Амазон го претстави таблетот „Фајр“ со цена од 68 евра

Американскиот гигант „Амазон“ го претстави својот нов евтин таблет „Фајр“, што ќе чини 68 евра.

Фајр таблетот има 7 инчен екран, 1,3 гигахерци квад-кор процесор и 1 ГБ РАМ меморија, што овозможува нормално користење на интернет, работа и играње игри.

Таблетот има ИПС екран и користи Фајр ОС5 оперативен систем. Неговата внатрешна меморија може да се прошири на 128 ГБ со помош на СД картичка.

Амазон Фајр таблетот може да се нарача од 17 септември, а испораките се очекува да почнат на 30 септември годинава.

Таблетот Фајр е еден од четири нови уреди што Амазон ги претстави на пазарот. Тука се и Амазон Кидс Едишн таблетот, Фајр ХД8 и Фајр ХД 10 таблетите. Таблетите со ХД ознака имаат 1,5 гигахерци процесори и дебелина од 7,7 милиметри.

Моделот со 8 инчи ќе чини 177, а моделот од 10 инчи 232 евра.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.