//
Следи нѐ
To Top

ФОТО: Ова е најубавата астрономска фотографија за 2015

Убавината на целосното затемнување на Сонцето е тешко да се „фати“ со фотоапарат, но сепак тоа му успеа на овогодинешниот добитник на Наградата за астрофотографија.

Лук Џамет е добитник на награда за фотографија што го прикажува затемнувањето над Сасендален долината на Свалбард на 20 март 2015 година.

реклама

– Целосното затемнување е еден од најважните астрономски настани и Лук Џамет совршено го забележа тоа, изјави астрономот на Кралската опсерваторија Марек Кукула, на прогласувањето на добитникот.

A Celestial Visitor

A Celestial Visitor

Победник во категоријата млад астрофотограф е Џорџ Мартин, кој има само 15 години. Тој ја фотографирал кометата Лавџој на ноќно небо.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 19, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 19, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 19, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: