//
Следи нѐ
To Top

ФОТО: Огромни црвени гаќи обесени на Претседателската резиденција во Прага

Чешката „герилска“ уметничка група „Зтоховен“, на Претседателската резиденција во Прашкиот замок „Храдчани“, наместо чешкото знаме закачи огромни црвени гаќи.

Како што јави дописникот на МИА од Прага, авангардниот тим на уметници со гаќите, за кои тврдат дека му припаѓаат на чешкиот претседател Милош Земан, сакаа на ироничен начин да го покажат својот став кон шефот на државата.

реклама

– Над Прашкиот замок се вее знамето на мажот, кој не се срами, се вели во соопштението на „Зтоховен“, кој видеото со симнувањето на знамето го стави на интернет.

На уметниците, не им се допаѓаат повеќе ставови и реакции на претседателот, меѓу другото и неговото несогласување децата со пречки во развојот да учат со другите деца.

Чешка гаќи 2

– Имам само зборови на презир и одвратност, напиша на Фејсбук, Јиржи Овчачек, шефот на Кабинетот на Земан, додавајќи дека чешката средина се фашизира и се губи почитта кон државните симболи, симболите на чешките кралеви и чехословачките и чешките претседатели.

Групата ,,Зтоховен” е позната по своите настапи во знак на протест за општествените случувања. Меѓу најпознатите е нивното вклучување во телевизиската програма на државниот чешки канал со симулирана атомска експлозија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 20, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 20, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 20, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: