//
Следи нѐ
To Top

Во Австрија заврнаа 50 сантиметри снег

По летото со рекордни горештини, во Австрија пристигна постудено време кое ги донесе и првите снежни врнежи – на територијата на покраината Салцбург, падна половина метар снег.

На планината Гросглокнер, на територијата на покраината Салцбург, денеска, од безбедносни причини, е затворен и патот за сообраќај.

реклама

Снежната покривка, која го прекри тој дел од Австрија, достигна 50 сантиметри, а меѓу Терла и Хонтор снежните виулици биле многу силни.

Надлежните власти соопштија дека работата на расчистување на снегот, за да патот биде прооден.

Во Бад Гастајн исто така паѓаше снег, па една сообраќајница морала да биде затворена поради снежната прекривка од 40 сантиметри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: