//
Следи нѐ
To Top

ФОТОГАЛЕРИЈА: Погледнете како изгледаше затемнувањето на „крвавата“ месечина

Човештвото преживеа уште една најавена апокалипса. Имено, синоќа се случија два исклучително ретки феномени, Супермесечина и крвава месечина.

Како и обично, некои тврдеа дека дошол крајот на светот, во некои земји дојде до хистерија, но како и во претходните случаи на „апокалипси“ ништо значајно не се случи.

реклама

Месечината беше најсветла оваа година. Таа се најде на точка најблиску до Земјата и затоа изгледаше и до 14 отсто поголема од нормално.

supermoon-eclipse[1]

Истовремено визуелно се зголеми нејзиниот сјај, а потоа следеше целосно помрачување. Само еден час по најсветлиот момент, сенката Земјата целосно ја покри, а таа како резултат на специфично прекршување на сончевата свелина стана црвена.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ова воедно е четврта, последна во низата месечеви затемнувања започнати во април 2014 година, познати како „крвава Месечина“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ви препорачуваме

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: