//
Следи нѐ
To Top

Шкотланѓанец ја помешал вратата на тоалетот со вратата од авионот

Дека безбедноста на авионот не познава шеги, Џејмс Грејс го научи тоа на потешкиот начин.

Овој Шкотланѓанец доби забрана за летање од пет години и казна од 600 евра од холандската компанија КЛМ, затоа што во текот на летот на релација Единбург-Амстердам ја помеша вратата на тоалетот со вратата на авионот, кога леталото било на висина од речиси 10.000 метри.

реклама

Веднаш откако авионот слета на аеродормот Шипхол, збунетиот патник го дочека полиција која го однесе во затвор каде ја поминал ноќта.

– Се обидов да им објаснам дека станува збор за недоразбирање, но дојде полицијата и ме уапси. Не се однесуваа ни малку пријателски, раскажа Греј за лондоноски „Телеграф“.

Тој тврди дека ни на памет не му паднало да ја отвори вратата на авионот и дека само се збунил, но никој не сакал да го слуша.

– Свесен сум за тоа колку тоа може да биде опасно, рече тој, додавајќи дека за враќање дома морал да позајми пари од пријателите и да лета со друга компанија.

Компнијата КЛМ издаде кусо соопштение во кое се наведува дека еден од патниците е предаден на властите заради „лошто однесување“ во текот на летот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 29, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 29, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 29, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: