Поврзи се со нас

Популарно.мк

Прошетка на уметноста и поезијата во чест на денот на раѓањето на Никола Кљусев

Актуелно

Прошетка на уметноста и поезијата во чест на денот на раѓањето на Никола Кљусев

На 2 октомври, со почеток во 12 часот, Фондацијата Никола Кљусев ќе го реализира проектот “Прошетка низ уметноста”.

Проектот го реализираме со цел да го одбележиме денот на раѓањето на првиот Премиер на независна Македонија, преку музика и поезија, сакајќи да ја претставиме неговата уметничка страна, за која малкумина знаат. Имено, тој има напишано 8 збирки поезија, еден роман; беше страстен обожавател на класичната музика, особено операта, а и самиот често пати пееше оперски арии.

Прошетката ќе започне во Меморијалниот центар (пред Дом на АРМ) со читање на дел од творбите од поетот Кљусев, по што ќе ја продолжиме прошетката низ плоштадот Македонија до улицата Никола Кљусев (сквер Јадран) и назад по истата патека. За време на прошетката групата Серенада ќе пее староградски македонски песни. Прошетката ќе заврши повторно пред Фондацијата каде што оперската певица Сарафина Фантаузо ќе отпее дел од ариите “О соле мио“, “Санта Лучија“ и други. Исто така, тука ќе земат учество и поети кои ќе говорат за творештвото на Кљусев.

Сите љубители на поезијата и музиката се добредојдени да се придружат на оваа прошетка.

Проектот се реализира со поддршка од Град Скопје.

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...
Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.