//
Следи нѐ
To Top

РАБОТА ОД СОНИШТАТА: НАСА му плаќа 18.000 долари да лежи во кревет 70 дена

Кога пред две години се пријавил на оглас на Интернет,  каде Американската вселенска агенција НАСА нуди 18.000 долари на лице кое ќе лежи во кревет 70 дена, Андреј Иваницки мислел дека тоа е работа од соништата. Се покажа дека, сепак, таа задача воопшто не е пријатна, всушност тоа било многу болно.

Како што јавуваат американските медиуми, 28-годишниот државјанин на САД учествуваше во експериментот „Bed-Rest-Study“ каде научниците на НАСА се обидуваат да дознаат како човечкиот организам, особено коските и мускулите, реагираат во вселената. Иваницки го започна експериментот во август 2014 година.

реклама

– Никогаш не сум лежел во болница, така што ова искуство беше целосно непознато. Самиот факт дека не смеев да седнам ја правеше цела ситуација уште поекстремна. Физички беше многу болно: телото не е навикнато да биде испружено толку долго време, рече Иваницки. Тој бил приморан 70 дена по ред да лежи во креветот чиј долен дел бил подкренат за шест степени за да може нозете да бидат на повисоко од главата.

Најтешки му биле првите неколку дена.

– Имав многу глвоболки, ме болеа коските. Многу е тешко да се биде цело време во хоризонтална положба, затоа што рбетниот столб лошо го поднесува притисокот на внатрешните органи, рече Иваницки.

Тој секоја вечер морал да заспива во 22 часот и наутро да се буди во шест. Во текот на денот не му било дозволено да дреме. Физиолошките потреби, како и капењето ги извршувал во лежечка положба. Во креветот, исто така, јадел, а тоа што воопшто не му се допаднало е тоа што морал секогаш без  исклучок да изеде се од чинијата.

Што се однесува до плаќањето, тој доби 17.800 долари за вкупно 108 дена кои ги миналво кревет, како и за времето за подготовки на студијата и враќање во нормалниот живот. Тој морал на таа сума да плати данок од 5.000 долари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 1, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 1, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 1, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: