Поврзи се со нас

Популарно.мк

Британците трошат пет месеци од животот зборувајќи за времето

Занимливости

Британците трошат пет месеци од животот зборувајќи за времето

Британците во просек трошат пет месеци од својот живот зборувајќи за времето, се наведува во резултати од студија направена за компанијата за спортска опрема Хели Хансен.

Со анкета биле опфатени 2.000 луѓе за кои временската проблематика им се појавува во разговор во просек по трипати дневно. Конверзацијата за температурата, сонцето или дождот обично трае помалку од три минути односно околу 9 минути дневно или – еден час неделно.

Покрај тоа Британците имаат навика да поставуваат барем еден коментар за времето неделно на некоја социјална мрежа. Трошат и 11 минути неделно проверувајќи временска прогноза на телевизија, телефонска апликација или на интернет.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.