Следи нѐ
To Top

Градот Скопје се вклучува во одбележување на светската недела на вселената

Светската недела на вселената (World Space Week) е најголемиот вселенски настан на планетата чија цел е да ги инспирира студентите, да ја едуцира јавноста и лидерите, како и да промовира организации посветени на вселената.

Генералното собрание на Обединетите нации во 1999 година прогласи дека Светската вселенска недела ќе се одржува секоја година од 4 – 10ти октомври.

реклама

Овие датуми одбележуваат два настани: 4ти октомври 1957г., лансирање на првиот сателит на Земјата од човекот, Спутник 1, со што се отвара патот за истражување на вселената и 10ти октомври 1967г., потпишувањето на договорот за принципи кои управуваат со активностите на државите во истражување и мирна употреба на вселената, вклучувајќи ги месечината и останати небесни тела.

12083743_10208014174056393_580879358_n

World Space Week е координирана од страна на Обединетите нации, со поддршка од World Space Week Association (WSWA). WSWA предводи глобален тим од национални координатори, кои ја промовираат светската недела на вселената во нивните држави.

Во Скопје ќе се одржат следните настани:

– 5ти октомври, 19ч., Децата од нашата улица – Wonders of the Universe, проекција на документарци, дискусија, вселенска забава.

– 6ти октомври, 20ч., Планетариум (МКЦ) – Предавање за ноќното небо, промотивна цена на билетите од 70 денари во билетарата на МКЦ.

За понатамошната агенда следете ја официјалната страна на фејсбук, World Space Week Macedonia.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2015
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2015
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.