//
Следи нѐ
To Top

Во Скопје вчера 14 сообраќајки, петмина повредени, пајакот отстранил 105 возила

Во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на Град Скопје од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно 14 сообраќајни незгоди.

Од нив, девет се со последица материјална штета и пет се со последица телесна повреда во кои со полесни повреди се здобиле еден возач на патничко моторно возило, еден сопатник, двајца пешаци и еден велосипедист.

реклама

Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се 66 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, 24 возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај и пет возачи кои не ги почитувале светлосно сообраќајните знаци на крстосниците. Санкционирани се и 50 пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин или, пак, поминале на црвено светло на семафор, од нив на 25 покрај поканата за глоба издадена им е и покана за сообраќајна поука.

Со помош на специјалното возило „пајак“ вчера од страна на сообраќајната полиција отстранети се 105 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

Денеска Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај ќе одржи сообраќајна поука со почеток во 19 часот во просториите на Полициската станица од општа надлежност Гази Баба на која ќе присуствуваат граѓани учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на пешаци.

Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај при СВР Скопје денеска ќе одржи едукативни работилници во Основното училиште „Димитар Македонски“ кое се наоѓа во населба Лисиче, општина Аеродром, со учениците од второ и четврто одделение.

За денеска нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: