//
Следи нѐ
To Top

ВИДЕО: Амбулантен дрон кој за една минута пристигнува на местото на несреќата

Секоја година речиси еден милион луѓе во Европа доживува срцев удар, а само осум проценти преживуваат поради бавната реакција на брзата помош.

Поради тоа е дизајниран и произведен амбулантен дрон: квадрикоптер за реанимација, кој може да спаси животи во неколку минути пред доаѓањето на лекарите.

реклама

Холандскиот инженер Алек Мемонт го претстави прототипот на амбулантниот дрон во вид на медицинска торба која лета и може да неси ГПС дефрибрилатори, маска за кислород и доза инсулин за многу кратко време.

Со шест пропелери дронот може да носи тежина од околу пет килограми, а може да развие брзина од 100 километри на час и да стигне до местото во рок од една минута, со што се зголемуваат шансите за преживување на 80 проценти.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Видео

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: