//
Следи нѐ
To Top

Ако пиете горчливо кафе, можеби сте психопат

Со проучување на односот меѓу личноста и склоноста кон специфични вкусови, научниците од Универзитетот во Инзбрук откриле дека луѓето кои сакаат горчливо, имаат тенденција повеќе од другите кон садизмот, макијавелизмот, нарцизмот и антисоцијално однесување, пренесува Танјуг.

Тие луѓе, исто така, често се егоистични и многу себични.

реклама

Во текот на истражувањето, волонтерите биле изложени на разни категории на вкусови (благо, солено, кисело и горчливо), а потоа морале да ги рангираат по преференциите и да одговораат на прашања кои се однесуваат на нивната личност.

Резултатите од студијата покажаа дека лицата кои уживаат на горчливи јадења и пијалаци имаат симптоми на психопатија.

Како и кај растенијата, чие ниво на горчливост е показател на нивото на токсичност, склоноста кон горчливите вкусови кај луѓето ја покажува нивната потреба да се изложени на опасност, да бараат силни возбудувања.

Колку повеќе личноста била пољубезна и подготвена на соработка, кај неа помалку била изразена потебата од горчливи вкусови.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 13, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 13, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 13, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: